مقاله

انواع نورپردازی

انواع نورپردازی

نور جزء ضروری هر محیط است. در هر مکانی لازم است روشنایی کافی فراهم شود. علاوه بر این، عواملی که در ایجاد خستگی چشم نقش دارند، باید با طراحی مناسب نور مانند سطوح روشنایی و طیف رنگ، به حداقل برسد. این طراحی نور همان نورپردازی است که انواع مختلفی دارد.

نورپردازی در محیط های مختلف دارای اصول و قواعدی است. این اصول و قواعد باعث می شوند نورپردازی به شکل صحیح انجام گرفته و نور اضافی افراد را اذیت نکند. نورپردازی با توجه به نوع محیط، یک شیوه منحصر به فرد دارد. در ادامه مطلب به بررسی انواع نورپردازی جدید در محیط های مختلف می پردازیم.

انواع نورپردازی نمای ساختمان

انواع نورپردازی در معماری به روش های برجسته کردن نماهای مختلف از طریق وسایل اشاره دارد. در روز روشن، مناظر معماری چشمگیر هستند. اما نورپردازی نما در شب تاکید بیشتری می کند. یک ساختمان می تواند با وسایل روشنایی و به کارگیری انواع نورپردازی نما، به یک نماد بصری تبدیل شود و توجه افراد را به خود جلب کند.

نماهای ساختمان برای رسیدن به زیبایی شناسی تأثیر می گذارند و اینجاست که نورپردازی نما نقش خود را ایفا می کند. وقتی نماها را با پروژکتور ال ای دی روشن می کنید، در‌واقع یک ساختمان متوسط ​​را به ساختمانی شگفت انگیز تبدیل می کنید. این نورپردازی تا حد زیادی بر ویژگی های ساختمان تأکید می کند.

کارشناسان نورپردازی با ظرافت لامپ ال ای دی حبابی را نصب می کنند تا محیط ساختمان را برجسته و بهبود بخشند. یک پروژه روشنایی نما که به خوبی برنامه ریزی شده باشد، جلوه بسیار خوبی از ساختمان ایجاد می کند و به طور قابل توجهی مصرف کنندگان را جذب می کند.

انواع نورپردازی ساختمان شامل نورپردازی نمای جامد (دیوار با سطح صاف و بدون بافت)، نمای عمودی تقسیم شده، نمای افقی تقسیم شده و نمای سوراخ دار می شود. شیوه نورپردازی در هر یک از این نماها متفاوت است.

انواع نورپردازی خانه

نورپردازی داخل خانه محیط های مختلفی را شامل می شود که عبارتند از انواع نورپردازی اتاق خواب، انواع نورپردازی اتاق پذیرایی و انواع نورپردازی اتاق نشیمن. نورپردازی در هر یک از این محیط ها دارای یکسری اصول و قواعد است که علاوه بر زیباسازی محیط، در راحتی افراد موثر است.

به عنوان مثال نورپردازی اتاق خواب به شما کمک می کند تا کارها را راحت تر انجام دهید، احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشید و به شما امکان می دهد از محیط اتاق خواب خود تا حد امکان لذت ببرید. نورپردازی به اتاق زیبایی و درام می بخشد و می تواند یک اتاق کوچک را باز و مطبوع نشان دهد و یک اتاق بزرگ دنج و جذاب به نظر برسد. همچنین می تواند یک فضای محرک برای یک شب سرگرم کننده یا یک احساس آرامش پس از یک روز طولانی و خسته کننده ایجاد کند.

انواع نورپردازی2

انواع نورپردازی باغ و ویلا

باغ و ویلا از مکان های بسیار پرطرفدار برای تفریح و سرگرمی هستند. نحوه نورپردازی در این مکان ها تاثیر فراوانی در زیبایی محیط های مختلف آنها دارد. نورپردازی در محیط های مختلف باغ و ویلا نیز قواعدی دارد و بهتر است این کار توسط کارشناسان نورپردازی انجام شود.

نورپردازی راه ها، نورهای زیرزمینی، نورپردازی درخت ها، چراغ های دیواری، نورپردازی آلاچیق و… از انواع نورپردازی ویلا هستند. می توان از لامپ های رشته ای آویزان ال ای دی، چراغ های دیواری ال ای دی و فانوس خورشیدی برای زیباسازی محیط باغ و ویلا استفاده کرد. انواع نورپردازی ال ای دی در محیط باغ و ویلا بسیار پرکاربرد هستند.

انواع نورپردازی پارک ها

پارک ها مکان های عمومی و پر رفت و آمد هستند و به همین جهت نورپردازی اصولی در آنها اهمیت فراوانی دارد. چراغ های پارکی وسیله اصلی نورپردازی پارک ها هستند، با این حال می توان از سایر چراغ های تزیینی نیز برای زیباسازی محیط پارک استفاده کرد.

نورپردازی در فضای باز برای موفقیت باید معیارهای خاصی را رعایت کند. پارک عمومی فضایی است که به گونه ای طراحی شده است که جامعه از آن به عنوان مکانی مناسب برای انواع رویدادها استفاده کند. وقتی صحبت از نکات روشنایی پارک ها می شود، این منطقه باید ملاحظات خاص را در نظر داشته باشد. به عنوان مثال در درجه اول نورپردازی برای ایمنی مدنظر قرار گیرد. برای ایجاد یک محیط امن، نور باید در تعداد لومن زیاد باشد تا روشنایی شدید داشته باشد.

جمع بندی

در این مطلب از مجموعه نورجم به بررسی انواع نورپردازی در مکان های مختلفی نظیر نمای ساختمان، خانه، باغ و ویلا و در نهایت پارک ها پرداختیم‌. نورپردازی در هر مکانی اصول و قواعدی دارد که توسط کارشناسان تعیین می شود. نورپردازی علاوه بر زیباسازی، باید محیطی ایده آل برای افراد از هر نظر ایجاد نماید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *