مقاله

خواص نور

خواص نور

نور تأثیر عمده ای بر نحوه درک یا تجربه شخص از فضا دارد. مدیریت و کنترل روشنایی یکی از مهارت هایی است که هر معمار باید به آن تسلط داشته باشد. به همین علت معمار باید درک مناسبی از تابش روشنایی داشته باشد. علم روشنایی یک مبحث فوق العاده پیچیده است. با این حال، ما در مقاله خواص نور سعی کردیم  نورپردازی را در مفاهیم اصلی معماری آن ساده کنیم.

نور چیست؟

بخشی از طیف الکترومغناطیسی است که انسان قادر به درک آن است. این تابش مرئی عموماً از خورشید می آید و در واقع بخش کوچکی از طیف الکترومغناطیسی است. طیف مرئی انسان در محدوده طول موج ۳۷۰ نانومتر تا ۸۰۰ نانومتر قرار دارد.

امواج الکترومغناطیسی که طول موج کمتری نسبت به تابش‌نور دارند، فرابنفش هستند در حالی که امواج الکترومغناطیسی که طول موج بیشتری دارند، مادون قرمز هستند. چشمان ما قادر به دیدن این نوع امواج نیست، اما قادر به دیدن یا احساس اثرات آنها هستیم. اشعه ماوراء بنفش پوست ما را برنزه می کند در حالی که اشعه مادون قرمز را می توان به عنوان گرما احساس کرد. نور سفید به طور موثر توزیع یکنواخت طول موج های مختلف نور مرئی است.

خواص نور در معماری، استاندارد اصلی روشنایی روز در ظهر ماه ژوئن در نظر گرفته می شود. روشتایی شمال، در حالی که به طور کلی ثابت ترین است، نور بیشتری در انتهای طیف آبی دارد. روشنایی اواخر بعد از ظهر تابش بیشتری در طول موج قرمز دارد. یک سطح رنگی، نوری را در طول موجی که با رنگ آن مطابقت دارد منعکس می کند و سایر طول موج های رنگ را جذب می کند.

به عنوان مثال، یک سطح قرمز عمدتاً روشنایی قرمز را منعکس می کند و بیشتر نور رنگی دیگر را جذب می کند. این در مورد مواد شفاف یا نیمه شفاف نیز صادق است . شیشه قرمز نور قرمز را از خود عبور می دهد و سایر رنگ های نور را جذب می کند.

اندازه گیری نور ۱

شار نوری سرعتی است که منبع روشنایی از خود روشنایی ساطع می کند. شار نوری که بر حسب لومن اندازه گیری می شود، اندازه گیری مقدار نوری است که از یک منبع می آید.

شدت نور، اندازه گیری شدت نور است و شار نوری (میزان‌نور) و زاویه توزیع (میزان پوشش) را در نظر می گیرد.

به عنوان مثال، یک نور‌نقطه ای و یک نور‌سیل هر دو ممکن است ۱۰۰۰ لومن ساطع کنند. اما تابش نقطه ای شدت بسیار بیشتری دارد زیرا نور در مخروط کوچکتری متمرکز می شود. شدت نور با شمع یا قدرت شمع اندازه گیری می شود.

اندازه گیری نور ۲

روشنایی اندازه گیری مقدار نوری است که بر روی یک سطح مشخص می افتد و در لوکس (متریک) یا فوت شمع (امپریال) اندازه گیری می شود. یک تابش نقطه ای ۱۰۰۰ لومن، یک منطقه کوچک را بسیار بیشتر از یک نور ۱۰۰۰ لومنی روشن می کند. زیرا لومن های بیشتری از نور‌نقطه ای به سطح کوچک برخورد می کنند.

به عنوان یک راهنمای تقریبی، شمع ۱ فوت (FC) = 10 لوکس است. درخشندگی اندازه گیری روشنایی یک جسم یا مقدار نوری است که از یک سطح روشن خارج می شود. واحد اندازه گیری فوت-لامبرت است. روشنایی یک جسم به مقدار نوری که به آن برخورد می کند و مقدار نوری که به عقب بازتاب می شود بستگی دارد. فرود عبارت است از برخورد نور به سطح. زاویه نور، از حالت عادی، زاویه تابش نامیده می شود. بازتاب بازگشت نور پس از برخورد به سطح است. زاویه از حالت عادی در مسیر برگشت آن زاویه بازتاب است. قانون انعکاس حکم می کند که وقتی روشنایی به سطح صاف برخورد می کند، زاویه تابش برابر با زاویه بازتاب باشد.

انتشار زمانی اتفاق می افتد که سطحی نامنظم باشد که بازتاب پراکنده ای از روشنایی ایجاد می کند. همچنین زمانی اتفاق می افتد که یک جسم نیمه شفاف نور را هنگام عبور از آن پراکنده کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، نور منعکس شده یا پراکنده شده در نظر گرفته می شود. جذب زمانی اتفاق می‌افتد که یک ماده فقط بخشی از نوری را که به آن برخورد می‌کند منعکس یا برمی‌گرداند. حتی یک آینه کاملاً بازتابنده نیست، بنابراین مقداری از تابش روشنایی توسط مواد جذب می شود.

در این مقاله از نورجم به خواص نور پرداختیم، اینکه چیست و چگونه اندازه گیری می شود. 

بیشتر بدانید:

استاندارد های روشنایی و تعاریف آن

ال ای دی ها چگونه ساخته می شوند؟

تماس با ما

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *