مقاله

اصول و اهمیت نورپردازی در راه پله

اصول نورپردازی راه پله

راه پله‌ها، یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش‌های هر ساختمانی بوده و بدون آن مشکلات زیادی برای اعضای ساختمان به وجود خواهد آمد. بدون وجود راه پله‌ها، و در صورت خرابی آسانسور‌ها، امکان انجام هرنوعی فعالیت در خارج خانه غیر ممکن خواهد بود.

حال، برای اینکه بتوانیم از این راه پله‌ها بیشترین استفاده را ببریم، باید بتوانیم ابتدا پله‌های آن را به درستی ببینیم! در این مقاله از وبسایت نورجم، قصد داریم تا با بررسی همه چیز در مورد  اصول و اهمیت نورپردازی در راه پله ها، شما را در این این امر بیشتر راهنمایی کنیم.

اهمیت نورپردازی راه پله

نورپردازی، فراتر از چیزی است که به آن فکر می‌کنید. در صورت عدم انجام درست و مناسب نورپردازی، امکان ورود آسیب‌های زیادی وجود دارد. از مهم ترین اهمیت و اهداف نورپردازی پلهمی‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دید بهتر: نورپردازی درست به ما این امکان را می‌دهد تا محیط اطراف خود را بهتر ببینیم و به ما امکان می‌دهد با خیال راحت و با اطمینانان از پله‌ها بالا رویم.
 2. ایمنی: نور مناسب می‌تواند به کاهش خطر تصادفات و صدمات ناشی از بالا رفتن کمک کند.
 3. راحتی: نور می‌تواند فضایی راحت ایجاد کند و به ما کمک کند تا از محیط خود آرام بگیریم و از آن لذت ببریم.
 4. خلق و خو: نور می‌تواند بر خلق و خو و احساسات ما تأثیر بگذارد و به ایجادیک فضای مثبت کمک کند.
 5. بهره وری: نورپردازی مناسب می‌تواند به بهبود بهره وریو سرعت ما در بالا رفتن و یا پائین آمدن کمک کند تا کارها را راحت تر و با بازدهی بیشتر انجام دهیم.
 6. امنیت: نور خوب می‌تواند به جلوگیری از رفت و آمد راحت مجرمان کمک کند تا ساکنان ساختمان احساس امنیت بیشتری کنند.
 7. زیبایی شناسی: از نور می‌توان برای افزایش زیباییراه پله‌ها، و نمایان شدن استفاده کرد و فضایی زیبا و جذاب ایجاد کرد.

انواع چراغ مناسب نورپردازی راه پله

حال که به طور کامل با اهداف و اهمیت نورپردازی راه پله آشنا شده ایم، نوبت به بررسی انواع چراغ‌های مناسب نورپردازی راه پله می‌رسد. چهار مورد از پرکاربرد ترین و مهم ترین چراغ‌های مناسب نورپردازی راه پله شامل موارد زیر است:

 • چراغ ال ای دی معمولی: احتمالا همانطور که تاکنون در بسیاری از مقالات دیگر نورجم نیز دیده اید، یکی از مورد توجه ترین چراغ‌های موجود در جهان
 • چراغ‌ ال ای دی هستند. این چراغ‌ها به دلیل داشتن عمر طولانی و مقرون به صرفه بودن، به یکی از پرفروش ترین و بهترین مدل‌های لامپ برای نورپردازی راه پله تبدیل شده اند.
 • پروژکتور ال ای دی: پروژکتور LED نوعی پروژکتور است که از دیودهای ساطع نور (LED) برای ایجاد تصویر استفاده می‌کند. پروژکتورهایLED به دلیل مزایایی که از نظر اندازه، وزن، کارایی انرژی و هزینه دارند، به عنوان جایگزینی برای پروژکتورهایLCD و DLP سنتی به طور فزاینده ای محبوب می‌شوند.

پروژکتور ال ای دی معمولا کوچکتر و سبکتر از همتایان LCD و DLP خود هستند که حمل و نقل آنها را آسانتر می‌کند. آنها همچنین تمایل به مصرف انرژی بیشتری دارند و تا ۷۰٪ کمتر از پروژکتورهای سنتی برق مصرف می‌کنند. این باعث می‌شود که هم از نظر قیمت اولیه خرید و هم از نظر صرفه‌جویی در انرژی طولانی‌مدت، انتخاب مقرون‌ به‌ صرفه‌تری داشته باشند.

پروژکتور ال ای دی نیز طول عمر بیشتری نسبت به پروژکتورهای سنتی دارند و برخی از مدل‌ها تا ۳۰۰۰۰ ساعت عمر می‌کنند. این بدان معنی است که آنها نیاز به نگهداری کمتری دارند و در دراز مدت قابل اعتمادتر هستند.

 • چراغ ال ای دی سقفی: چراغ‌های سقفیLED به راحتی نصب می‌شوند و نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری دارند. آنها در هر دو سبک توکار و روکار بوده و می‌توانند با دیمر برای تنظیم روشنایی استفاده شوند. آنها همچنین در رنگ‌های مختلف موجود هستند، بنابراینمی‌توانید نورپردازیمناسبی را برای فضای خود انتخاب کنید.

چراغ‌های سقفی ال ای دییک راه عالی برای افزودن سبک و کارایی به هر راه پله ای است. آنها نور روشن و یکنواختی را فراهم می‌کنند و می‌توان از آنها برای برجسته کردن مناطق خاصی از راه پله استفاده کرد.

 • لامپ ال ای دی حبابی: یکی از معمول ترین و پرکاربردترین انواع لامپ‌های ال ای دی، لامپ‌های ال ای دی حبابی هستند. تقریبا تا چندین سال پیش، راه پله تمامی‌خانه‌هاو یا حتی حیاط آن‌ها از همین نوع بود. تنها ایراد این لامپ‌ها امکان خرابی و شکسته شدن سریع آن‌ها است.
 • چراغ ال ای دی خطی: این چراغ‌ها از یک سری لامپ ال ای دی تشکیل شده اند که در یک خط چیده شده اند و امکان اثر نوری مداوم را فراهم می‌کنند. چراغ‌های ال ای دی خطی انرژی کارآمد، ماندگاری طولانی دارند و طراحی کم حاشیه ای دارند که آنها را برای استفاده در کاربردهای مختلف مناسب می‌کند.

چراغ‌هایLED خطی در اندازه‌ها و توان‌های مختلف در دسترس هستند و برای استفاده در تنظیمات مختلف مناسب هستند. بسته به کاربرد، می‌توان از این چراغ‌ها برای تامین روشنایی وظیفه، روشنایی تاکیدییا روشنایی محیط استفاده کرد. چراغ‌ های LED خطی نیز در دمای رنگ‌های مختلف، از سفید گرم تا سفید سرد در دسترس هستند، که امکان ایجاد طیف وسیعی از جلوه‌های نوری مختلف را فراهم می‌کند.

اهمیت نورپردازی راه پله

انواع نورپردازی راه پله

حال که دیگر به طور کامل با تمامی‌لامپ‌های رایج در نورپردازی راه پله‌ها آشنا شدیم، برویم سراغ انواع مدل نورپردازی راه پله با کمک این لامپ‌ها:

 1. نورپردازی راه پله داخلی: منظور از راه پله داخلی، راه پله‌هایی هستند که در درون ساختمان هستند. برای نورپردازی این نوع راه پله‌ها، هم می‌توانید از چراغ‌های ال ای دی معمولی استفاده کنید.برای تزئین نیز می‌توانید از پنل ال ای دی توکار و یا لامپ‌های خطی ال ای دی استفاده کنید. از مهم ترین راه پله‌های داخلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • نورپردازی راه پله دوبل
 • نورپردازی راه پله ساختمان
 • کسن
 • نورپردازی راه پله آپارتمان
 • نورپردازی زیر راه پله(در بعضی مواقع در این جا از پروژکتور نیز استفاده می‌شود.)
 • نورپردازی راه پله گرد(برای نورپردازی راه پله گرد، حتما از پروژکتور در بالاترین بخش راه پله استفاده کرده و سپس بقیه مسیر را با لامپ‌های توکار و یا پنل ال ای دی روکار معمولی نورپردازی کنید.)

علاوه بر موارد بالا، نباید از تاثیر نور مخفی پله در دکوراسیون منزل نیز غافل شوید. از لحاظ زیبایی شناسی، نورهای مخفی، از هر نوعی، تاثیر بیشتری در زیبایی راه پله‌ها داشته و باعث جلب توجه افراد می‌شود.

همچنین، برای نورپردازی دیوار راه پله نیز می‌توانید از لامپ‌های توکار دیواری استفاده کرده و یا با کمک ریسه‌ها به آن زیبایی دهید.

 1. نورپردازی راه پله‌های خارجی: احتمالا همانطور که تاکنون حدس زده اید، نورپردازی داخل راه پله با نورپردازی در راه پله‌های خارجی کاملا متفاوت است چرا که این نوع راه پله‌ها فقط در زمان روز دارای نور کافی هستند و در شب‌ها به نور زیادی نیاز دارند. برای نور پردازی این نوع مکان‌ها، مانند نورپردازی راه پله حیاط، پیشنهاد ما استفاده از پروژکتورهای ال ای دی است، چرا که این پروژکتورها توانایی تولید نور بسیار بالایی را داشته و از افتادن شما در هنگام بالا رفتن از آن‌ها جلوگیری می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله از وب سایت نورجم، به بررسی دقیق و کامل یک سری از اصول نورپردازی راه پله‌ها پرداختیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *